
Egy kis történelem...
A gyöngy az idők során mesterségesen előállított vagy természetes anyagból készülhetett. Természetes alapanyaga lehet kőzet, növényi termés, magvak, borostyán. Állati eredetű az igazgyöngy, gyöngyház, tengeri kagylók héja, fogak, agancs, csont. Mesterséges alapanyag a fém, agyag, üveg, porcelán, papír, textília, műanyag.
Az első üveggyöngyök szíriai lelőhelyekről kerültek elő az Kr.e. 5. évezredből, és a Kr. e. harmadik évezredben már használatosak voltak. Ez a mezopotámiai alapüveg két komponensből készült: kvarchomokból és sótűrő növények hamujából. A legnagyobb fellendülés a római birodalom korában kezdődött, amikor már Itáliában és Rajna vidéken is nagy mennyiségben készítettek üveggyöngyöket.
Hosszú ideig alapanyagként az olvadékot használták, amely buborékokat és ásványi szemcséket tartalmaztak, ezért ezek nem voltak átlátszók. Többnyire kékes, zöldes alapszínük volt a rézszemcsék miatt. Vasvegyület hozzáadásával megjelentek a vöröses, barnás és fekete árnyalatok.
A történelem során a gyöngyök különböző funkciót töltöttek be. Használták fizető eszközként, ékszerként. Ékszerként mutatták viselőjük korát, társadalmi helyzetét, családi állapotát. Tulajdonítottak neki védő és gyógyító erőt. És többek között a ruházathoz is használták díszítő elemként.
A legkorábbi leletek közül megemlíthetjük az oroszországi Szungirban Kr. e. 28000 – 26000 közötti időből sírokban talált mamutcsontból faragott gyöngyöket amelynek menniysége több mint 13000 db. Erről egy video is látható a Youtube-on: https://youtu.be/qFwKfaQ1r9M?si=cEp5nDcKkU90vQzE
A Kárpát-medencében a neolitikumban (Kr. e. 6000 – 4500) megjelentek az égetett agyaggyöngyök. A távolsági kereskedelem kibontakozásával megérkeztek a kagylóhéjak és a különböző ásványok is.
A rézkorban (Kr. e. 4500 – 2800) már rézből gyöngyöt is öntöttek. A fémek felfedezésével már egyre többől készítettek gyöngyöket.
A bronzkorban (Kr. e. 2800 – 800) megjelent alapanyagként a bronz, az arany, ezüst, borostyán, fajansz.
A vaskorban (Kr. e. 8. sz. – Kr. u. 1 sz.) a Kárpát-medencében ekkor jelenik meg az üveggyöngy.
A római hódítás korában (Kr. u. 6 – 420) a jómódú uralkodó osztály a drágakő és borostyán gyöngyöket kedvelte. Az üveggyöngyök ekkor már elterjedtek voltak, már nem jelképeztek gazdagságot.
Kb 420 – 455 körül germánok és hunok foglalták el a Kárpát-medencét. Ekkor a alacsonyabb rangú nők is viseltek drágakő gyöngyöket az üveg mellett.
Rövid összefoglalómat Katona Edit – Tompos Lilla: Gyöngy az úri és népi öltözködésben című könyve alapján készítettem, amely egy csodálatos leírás a gyöngy viseléséről az évszázadok során.